Hayır Deme Sanatı

Sürekli olarak insanlar sizden bir şeyler isterler. Kimi zaman borç olur bu kimi zaman ise bir bardak su. Yanlış anlamayın kimseyi kırın demiyorum. Ama yeri geldiğinde hayır demesini bilmelisiniz. Hayır demek belki de en zor ama aynı zamanda en işlevsel şeydir. Bir şeyi siz yapmak istemiyorsanız eğer o zaman basitçe hayır diyin. Hayır diyemememizin birkaç sebebi vardır. Bunlar sırasıyla:

1- Aşırı Duygusallık

Acaba karşımızda ki insan üzülür mü? Hayır desem bana kırılır mı? İstemediğimi söylesem bana kırılır mı? Biliyormusun bunları boşver. Senin için yine en önemli sensin. Başkalarını bu kadar düşünme. Bencil olma tabiiki de ama başkalarını da kendinin önüne koyma. Sonuç olarak bu hayatta en çok güvenebileceğin kişi yine sensin. Kendine haksızlık etme. Eğer bir şeyi istemiyorsan istemiyorsundur diğer insanların ne düşündüğü önemli değil. Onlar kendi çaplarında konuşup dururlar önemli olan sensin. Sen ne istiyorsun ve ne yapmak istiyorsun. Bu tarz durumlarda tavrını çok net ortaya koymalısın. Hayır demeyi öğrenmelisin.

2- Fazla Yardımseverlik

Sürekli başkalarına iyilik yapmak zorundaymış gibi hissetme. Kimseye iyilik yapmak zorunde değilsin ve kimseye iyilik borcun olduğunu da sanmıyorum. Tabi sana demiyorum ki asla iyilik yapma. Tabiiki iyilik yapacaksın ama başkasına yaptığın iyilik senin mutluluğunu bozacaksa o zaman yapma. Her iyilik herkes için iyi değildir. Belki karşı tarafı mutlu etmiş olabilirsin, ama şunu sor kendine; Ben mutlu muyum? Eğer yaptığın iyilikler senin hayatının önüne geçiyorsa, senin mutluluğunu azaltıyorsa, seni sıkıntıya düşürüyorsa o zaman yapma. İyilik yapmak güzeldir ama sürekli olarak bunu yapmak bir süre sonra bize hayır demeyi unutturur. Yeri geldiğinde hayır demeyi bil!

3- Fazla Önemseme

Eğer karşımızdakini kendimizden daha fazla önemsiyorsak asla ona karşı hayır diyemeyiz. Genellikle lise çağında ki ilk aşklarda bunu hepimiz yaşamışızdır. Eğer insanları kendinden daha fazla önemsemeye başlıyorsan orada bir sorun vardır. Yanlış anlaşılmak istemiyorum insanları önemseyin tabiikide. Ama asla kendinizden daha fazla önemsemeyin kimseyi. Çünkü sizin en değerli varlığınız yine sizsiniz. Kendi değerinizin farkına varın ve insanları bu kadar önemsemeyi bırakın. Çünkü insanlara kendinizden daha fazla değer vermeye başladığınızda sizi kullanmaya başlarlar. Hayır ama o öyle biri değil filan demeyin bütün insanlar öyledir. Sizde öylesiniz bende ve o çok sevdiğiniz, çok değer verdiğiniz insanlar da öyle. Bu yüzden insanlara bu denli fazla önem vermeyin ve yeri geldiğinide hayır diyebilin. Şimdi kimse demesin ama ben de öyle değilim. Her dediğinizi yapan biri olsaydı sürekli bir şeyler istemezmiydiniz ondan?

4- Deneyimsizlik

Bunu da hepimiz ailelerimize karşı yaşamışızdır. Mesela yeni bir yatırım yapacağınızı yada en basitinden ekmek almaya çıktığınızı varsayalım. Eğer aileniz bu bakkaldan değil yukarı bakkaldan al derse sizde yukarı bakkala gidersiniz. Ekmek belki de aynı ekmektir ama siz ailenizin deneyimine güvenirsiniz. Bazen insanlar içgüdüsüne güvenip kendi deneyimini kendi kazanmalı. Sürekli başkalarının anlatması ile hayatı öğrenemezsiniz. Bir şeyleri yaşamanız, deneyimlemeniz lazım. Sizden daha büyük veya daha deneyimli insanların her dediğine evet demeyin. Siz de bir şeyler yapın. O deneyimli kişi siz olun. Sizden daha deneyimli insanlara hayır demesini bilin. Yoksa onların deneyimleri sizin deneyimsizliğinize sebep olabilir.

5- Korku

Korku insanın en temel içgüdüsüdür. Burada ki korku biraz mecaz anlamlı. Örnek olarak. Ya yapmadığım için başıma kötü bir şey gelirse? Ya bunu yapmam gerçekten çok önemliyse? Ya bu aşırı gerekli bir şeyse? Tarzı sorgulardan korkuyoruz. O şeyin çok önemli olduğunu ve daha sonra yapmadığımız için pişman olacağımıza kendimizi inandırıyoruz. Bu da zaman içinde bize bu duyguyu yaştan insanlara hayır diyemememize neden oluyor. Zamanla o insanlar bizi ele geçiriyor. Buna en basit örnek iş yerinizde ki patronunuz olabilir. Ya bu işi yapmadığım için kovulursam tarzı bir sorgu sizi korkutuyor. Tabi siz de size denilen her şeyi yapmaya başlıyorsunuz. Kim olursa olsun yada ne olursa olsun hayır diyebilin. Hayır demekten korkmayın. İnsanların sizi kullanmasına izin vermeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s