Propaganda Nedir? Nasıl Yapılır?

Propaganda aslen bir şeye anlamlar yüklenmesi ve bu anlamlar sayesinde halkın yönlendirilmesidir. Şu anda hâla etkisi altında olduğumuz bir propaganda çalışması olarak size tek taş yüzükleri söyleyebilirim. Aslen tek taş yüzkler ilk zamanlarında şu anki gibi sevgi gösterilerinde kullanılmıyordu. Hatta değeri düşen bir maddeydi. Daha sonralarında ise ünlüler ile bir çalışma yürütülmeye başlandı. Bu çalışmada ünlüler sevdiklerine tek taş yüzük hediye ediyor du veya evlenme teklifini tek taş ile yapıyor du. Bu yapılanlar ise magazin olarak gazetelerde veya dergilerde yayınlanıyordu. Bir süre sonra ise tek taş yüzük sevginin göstergesi olarak hayatımıza girdi. İşte bu tarz çalışmalara biz propaganda çalışması diyoruz. Peki propaganda çalışmaları tam olarak nasıl yapılır?

Propaganda Çalışmaları Nasıl Yapılır?

1-İncele

Aile yemeği

İlk aşama halkı incelemektir. Halk nasıl bir hayat istiyor? Bizim hedef kitlemizin hayalleri neler? İnsanlar ne tarz şeyleri daha havalı buluyor? İnsanlar nelerden hoşlanıyor? İnsanlar neleri seviyor? Halk ile nasıl daha etkili bir iletişime geçeriz?

2-Tasarla

Tasarım

İncelememizi yaptık ve sonuç olarak belli başlı şeyler bulduk. Sigara propagandasından bir örnek ile anlatmaya devam edeceğim. Erkeklerin kadınlara daha erkeksi görünmek istediğini keşfettik diyelim. Ve pazarlayacağımız şey ise sigara olacak değil mi? O zaman bütün filmlerde ve dizilerde her zaman güçlü adam rolünü oynayan kişiye sigara veririz. Örnek olarak eskiden amerikada bu propaganda için kovboy filmlerinde ki sherif lere ve kovboylara sigara verilmiş. Aynı zaman da propagandasını yaptığımız şeyin yararlı olduğuna da inandırmalıyız insanları. Aynı amerikada zamanında yapılan propaganda gibi. Sigara dişleri daha beyaz tutar, ömrü uzatır, nefesinizi tazeler, ciğerlerinizi temizler diye reklamlar yapıyorlar ve bu reklamlarda uzmanları, profesörleri oynatıyorlardı. Nasıl bir reklam yapacağımızı tasarladığımıza göre sıra 3. Aşamaya geçti.

3-Eyleme Geç

Boss

Herşey tamam. Kusursuz bir şekilde ilerliyoruz. Halkı inceledik, neleri sevdiklerini ve neler yapmak istediklerini öğendik. Reklam projemizi tasarladık. Bu reklam projesi sayesinde halk bu ürünle istediklerini başaracağını sanacak. Şimdi ise sıra eyleme geçti. Tasarladığımız bu reklamları sosyal medya, televizyon ve afişlerde sunmalıyız. Ama unutmayın ki bir reklam ne kadar doğal durursa insanları o kadar etkiler. Yani bir televizyon reklamında ki bir ünlünün ürününüzü kullanmasındansa magazin programında tamamen şans eseri karşılaşılan birinin ürününüzü kullanması daha inandırıcıdır. Bu yüzden reklamlarınızı olabildiğince reklam değilmiş gibi gösterin. Aynı starbucks’ın yaptığı gibi. Ünlülerin eline logo gözükecek şekilde starbucks bardağını verin ve bırakın dışarda gezsinler.


Bu yazım bu kadardı. Eğer propaganda hakkında daha fazla yazı istiyorsanız yorumlarda belirtin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s