Çağımızın En Büyük Hastalığı (Teknoloji)

Bir çok insan sadece teknolojinin iyi kısımlarına bakar. Zaten teknoloji doğru kullanıldığında kesinlikle kötü bir şey değildir. Ama yanlış kullanımı sizi çok kötü yerlere sürükleyebilir. Sonuç olarak herşeyin kararı yarar fazlası zarardır. Teknolojiyi de kararında kullanmayı bilmez isek bize yararından çok zararı dokunacaktır.

1- Dikkat Dağınıklığı

Trafic Sign

Teknolojinin sebebiyet verdiği en büyük şey dikkat dağınıklığıdır. Sürekli olarak 30 saniye ila 1 dakika arası videolar izlediğimizden tahammül süremiz 30 saniye ila 1 dakika arasına kadar düşüyor. Yani herhangi bir şeye 1 dakikadan daha fazla odaklanamamamıza sebebiyet veriyor.

Sürekli gelen o bildirim seslerinden bahsetmiyorum bile. Tam işinizin en önemli anında bir anda gelen o bildirim sesi ile tüm dikkatiniz dağılıyor. Tabi buda doğal olarak zaman içinde sizde gözle görülebilir bir dikkat dağınıklığına sebebiyet veriyor. Tam işinize odaklanmışken bir anda aklınıza telefonunuz geliyor ve bum. Tüm dikkatiniz dağıldı.

2- Beyin Küçülmesi

Beyin

Burada fizyolojik bir terimden değil psikolojik bir terimden bahsediyor. Sürekli telefonda yada bilgisayarda oyun oynayan bir kimse bu işi düzenli yapmaya başlamıştır. Herhangi bir iş düzene bağlanınca beyin o işi yaparken düşünce fonksiyonlarını durudurur. Ne de olda sürekli aynı şeyi yapıyorsun düşünmeye ihtiyacın mı var?

3- Göz Bozuklukları

Göz

Herhangi bir yere sürekli odaklanmak gözde aşırı miyopluğa neden olur. Türkiyede ki insanların %56’sı ağır %8’i hafif ve %23’ü de gizli miyopa sahiptir. Bundan tam 20 yıl önce bu oran %30 seviyelerinde daha düşükken 60 yıl önce neredeyse %90 daha düşüktü. Ama bu zararlı etkenlerden korunmanın bir kaç yolu var bunlardan size kısaca bahsetmek istiyorum.

3.1- Göz Dinlendirme

Teknolojik cihazınızda belli bir süre zaman geçirdikten sonra gözlerimizi ortalama 4-5 dakika kapayıp dinlendirin. Bu sayede gözlerinizin odak noktası değişecek ve gözleriniz kendine gelecektir

3.2- Etrafa Bakınma

Dediğim gibi bir yere sürekli odaklanmak gözümüzü bozuyor. Bu yüzden cihazımıza oldukça az odaklanmaya çalışmalıyız. Arada bir kafanızı kaldırıp 1-2 dakika etrafı izlemek gözlerinizi dinlendirecektir.

4- Sosyal Hayatta Yalnız Kalma

Arkadaşlar

Teknolojinin çok kullanılması sizi gerçek dünyada yalnız bırakabilir. Bunun en büyük nedeni yalancı sosyalleşmedir. Yani sürekli olarak internet üzerinden arkadaş edinme. Evet internet üzerinden arkadaş edinmek iyidir. O kişi hayatınız boyunca yüzyüze görmeyeceğiniz için sır ortağınız dahi yapabilirsiniz. Ama sanal sosyal hayatınız gerçeğinin önüne geçiyorsa orada dur deyin. Çünkü insanlar yaratılış gereği sosyal canlılardır ve dier (gerçek) insanlar ile etkileşimde bulunmalıdırlar. Herhangi bir şekilde aşırı yalnızlaşan kişilerde görülen psikolojik rahatsızlıklar saymakla bitmez. Bu yüzden siz siz olun teknolojiyi sosyal yaşantınızın önünde tutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s