Fırsat Körlüğü Nedir Nasıl Yenilir

Bu tanımı size açıkayabilmem için önce fırsat tanımını açıklamalıyım. fırsatlar insanın hayatına bir çok nokta da çıkar. İnsanlar genelde bu terimi iş ile bağdaştırsada aslında bu terim sadece iş ile ilgili değildir. Genel anlamda hayatnın kendisi bir fırsattır. İşinizden iki saat erken çıkmanız da bir fırsattır mesela. Yada aileniz ile geçirebileceğiniz ekstra zaman. Market reonunda o hep istediğiniz ürünü indirim de görmeniz bile bir fırsattır. Fırsatlar genellikle anlıktır eğer o an o fırsatı yakalamazsanız bir daha böyle bir şansınız olmayacaktır.

Fırsat Körlüğünün Sebepleri

Her yazımda dediğim gibi. Asla bir şeyin tüm sebeplerini sayamayız çünkü bu tarz şeylerin milyonlarca sebebi vardır. Fırsat körlüğünün en büyük nedenleri şunlardır;

1- Dikkat Dağınıklığı

Çalışma Ortamı

Bu madde fırsatları göremememizin en büyük nedeni. Evet ciddi mana da göremememizin. Dikkat dağınıklığı hem varolan fırsata odaklanamamanıza hem de yeni fırsatları görememenize sebep olur. Bunun sonucunda yüzlerce ve hatta binlerce fırsatı kaçırmış olabilirsiniz.

2- Fazla Düşünme

Araştırmacı çocuk

Biliyorum bu size garip geliyor ama işin aslı şu ki siz fırsatı düşündüğünüz esnada fırsat kaçabilir. Ekstradan bu başlığı farklı bir tanımla da açabiliriz. İnsan bir şeyi ne kadar çok düşünürse ondan o kadar soğur. Anlayacağınız aylardır almayı planladığınız şeyden markette ki on dakikalık düşünme ile soğuyabilirsiniz

3- Birşeylerin Kendi Kendine Olmasını Beklemek

Buda heykeli

Fırsatlar sadece yakalanmaz aynı zamanda yaratılabilir de. Herhangi bir fırsatın sadece ayağınıza gelmesini beklemek aptallıktır. O fırsatı bizzat siz yaratmalısın. Evet çoğu durumda fırsatlar insanın ayağına gelir ama unutmayın ki her zaman en çok kazandıran fırsatlar insanın kendi yarattıklarıdır.

4- Duygular ile hareket etme

Beyinin bölümleri

İnsan beyni üç gruba ayrılır. Reptilian beyim, Limbik sistem ve Neocortex. Reptilian beyin refleksleri kontrol eder en ilkel hiç evrim geçirmemiş beyindir. Limbik sistem duyguları kontrol eder duygular ile karar alır, geleceği planlayamaz anlık düşünür. Neocortex ise bizi diğer tüm canlılardan ayıran kısımdır, düşünmeyi, öğrenmeyi, planlamayı, hayal kurmayı sağlar. Aynı zamanda uzun vadede düşünür. Siz eğer limbik sisteminizi daha baskın kullanıyorsanız bu sizin fırsatları binlerce kez kaçırmanıza sebep olur. Çünkü mantığınız ile değil duygularınız ile hareket ediyor olacaksınız. Örnek olarak bir hisse senedine yatırım yapmak istiyorsanız limbik sistem size engel olacaktır. Çünkü limbik sistem uzun vadeli düşünemez kısa sürede cebinden çok para gideceğini düşünür ve bunu düşündürür. Bu da çok büyük fırsatları kaçırmanıza neden olabilir. Beyinin bu bölümleri hakkında daha detayli bir yazı isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s