Ne Yapmak İstediğine Nasıl Karar Vermelisin

İnsanlar sürekli bir şeyler yapmak ister. Genelde sürekli farklı düşünceler içine girerek gerçekten ne yapmak istediklerine karar veremezler. Size ne yapmak istediğinize nasıl karar vermeniz gerektiğini anlatacağım. Bu sayede verdiğiniz karar en doğru olan olacak.

1- Bütün Kararlarını Bir Kağıda Yaz

Not Defteri

Bu zamana kadar yapmak istediğini düşündüğün her şeyi bir kağıda yaz. Ne kadar da çok şey istemişsin değil mi? En azından şu anda neler istediğini görebiliyorsun. Şimdi içlerinden eleme vaktine geldi.

2- Sana Katkısı Ne Olacak

Başarı

İlk sormanız gereken soru bu. Eğer orada ki işler içinde size katkısı olmayanlar varsa üstünü çizin ve eleyin. Yavaş yavaş seçenekleri azaltın. Bu sayede o kağıtta artık sadece gerçekten işinize yarayacak şeyler kaldı. Gereksiz şeyleri attık

3- Hangilerini Yaparken Zevk Alırsın

Eğlence

Unutmayın ki bu başladığınız işi belki de ömrünüz boyunca yapacaksınız. O yüzden sadece zevk alacağınız işleri yapmalısınız. Bir ömür boyu sıkılarak işe gidemezsiniz. Warren Buffet şu anda 90 yaşında ve 85,6 milyar dolar servete sahip. Bu servete sahip olmasının nedeni olarak ta yıllardır her sabah yatağından işine olan aşkı ile kalkmasını sebep olarak gösteriyor. Anlayacağınız kazanmak istiyorsanız ya sevdiğiniz işi yapacaksınız yada yaptığınız işi seveceksiniz. Şıklar içinden size zevk vermeyecek işleri de eleyin.

4- Başarılı Olma İhtimalin

İstatik

Şimdi bir analiz yapmanız gerekiyor. Orada kalan işlerin pazar analizini yapıp ne kadar başarılı olacağınızı hesaplamalısınız. Aynı zamanda sizin de bu işte ne kadar yetenekli olabileceğinizi düşünmelisiniz. Her işte başarılı olamazsınız bazı şeylere eliniz daha yatkındır. Mesela resim çizmeye eliniz yatkınsa bu alanda ilerleyebilirsiniz. Ama resim çizmeye eliniz yatkınken müzik çalmaya çalışırsanız başaramazsınız. Bu yüzden şıklardan yeteneğinizin olmadığını düşündüğünüz şeyleri silin.

5- İşlerde ki Bilgi Birikimin

Beyin

Hangi işleri daha iyi biliyorsanız o işlere yönelmeniz daha doğru olacaktır. Hiç bilmediğiniz bir işe kalkışırsanız büyük ihtimal başarısız olursunuz. Ama zaten bildiğiniz bir işe kalkışırsanız önünüze çıkan engellerin altından kalkabilirsiniz. Bu sebeple bilgi birikiminizin bulunmadığı işleri de listeden çıkarın. Hâla çok mu seçenek var? O zaman devam edelim. Ama eğer tek seçeneğiniz kaldıysa bu maddeden sonra devam etmek zorunda değilsiniz.

6- İşlerin Kazanç Oranı

Para

Hangi iş sana ne kadar kazandırır. Burada size en çok kazandıran işleri diğerlerinden ayırın. Bu sayede kazanabileceğiniz en çok para ile yapabileceğiniz sizin için en zevkli olan işi yapmış olursunuz. Başarısız olma ihtimaliniz en az seviyelerde olur ve başarılı olursanız hayatınızın boyunca yapabileceğiniz en mükemmel işe sahip olursunuz. Bu yazan listedekileri hobisine karar vermek için kullanacak olanlar aşağıda ki maddeyi uygulasın.

7- Hangisini Yapmak Ne Kadar Sürer

Saat

Öğrenmenin ve yapmanın en kısa süreceği şeyleri seçin bu sayede birden fazla hobiyi rahatlıkla edinebilmiş olacaksınız. Tabiiki sırasıyla öğrenmeniz gerekiyor. Her zaman en zor olanı en sona bırakın. Bu sayede daha fazla hobiyi daha kısa sürede edinirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s