Nasıl Daha Kararlı Hareket Edilir?

Herşeyi yarıda bırakmamızın asıl sebebi psikolojiden kaynaklanıyor. Bu durum çoğu şeyi kaybetmemize ve asla başaramamamıza sebebiyet veriyor. Mesela siz bir maden kazmaya başlıyorsunuz. Orada altın olduğunu düşünüyorsunuz. Günlerce kazıyorsunuz ama altın filan bulamıyorsunuz. Tam altınların olduğu seviyeye ulaşmışken pes edip aramayı bırakıyorsunuz. Bir şeyleri yarıda bırakmanın size verdiği zarar işte bu. Peki bunun asıl sebebi ne? Neden yeterince tutarlı davranıp başladığımız yolda ilerleyemiyoruz?

Çıkar Psikolojisi

Para

İnsan bir şeyi hayata geçirirken üç aşamdan oluşan bir düşünce yapısına girer. Bunlar sırasıyla

1- Düşünme

Fikir Bulma

İlk aşamada yapacağınız şeye karar vermek adına düşünürsünüz. Ve düşünürken de kafanızda şu soruların yanıtı ararsınız. Bu işin bana faydası ne? Ben bu işten ne kazanırım? Benim çıkarım ne olacak? Eğer bir iş size çıkar sağlıyorsa o zaman o işi yapmak istersiniz. Eğer o işin size herhangi bir çıkarı yoksa başka bir iş düşünmeye başlarsınız. Yani anlayacağınız bir şey yapmadan önce o işten çıkar elde etmeyi planlıyorsunuz.

2- Planlama

Plan Yapma

Yapacağımız işe karar verince direk o işi nasıl yapacağımızı planlamaya başlarız. Neyi nasıl yapmalıyım? Bu işi nasıl başarabilirim? Bu işi yapmak için nelere ihtiyacım var? Eğer harcayacağınız emek çıkarlarınızdan fazla ise o zaman bu aşama da işten vazgeçersiniz. Diyelim ki iyi hoş herşey bizim çıkarımıza o zaman da 3. aşamaya geçiyoruz.

3-Eyleme Geçme

Eyleme Geçme

Geldik işin en zor kısmına. Eyleme geçme. Ne yapacağımızı düşündük bulduk, nasıl yapacağımızı da düşündük. Kesin çıkarımız var eminiz. Şimdi ise bunu hayata geçirmeye başladık. Belli bir süre planımıza uyduk. Daha sonrasında bir anda bu planı bıraktık. Sizce bunun sebebi ne olabilir? Hemen açıklıyorum. Bunun sebebi kendinize verdiğiniz süre boyunca daha hiçbir şey kazanmamış olmanız. Aslında biraz daha çalışsanız evet kazanmaya başlayacaksınız, ama daha hiçbir şey kazanamadığınız için beyniniz sizin bu işten çıkarınız olmadığını düşünmeye başlıyor.

Çıkar Psikolojisinden Kurtulma

Çıkar psikolojisinden kurtulmak aşırı basittir. Hatta sadece çıkar psikolojisi denen şeyi bilmeniz bile ondan kaçınma konusunda işinize yarayabilir. Kesin bir çözüm istiyorsanız aşağıda ki maddeleri uygulamanız gerekiyor.

1- Daha İyi Bildiğiniz İşlere Girişin

Çalışma

Daha iyi bildiğiniz işlerin çıkarınıza olacağınızı her zaman bilirsiniz. Ne kadar süre sonra kazanmaya başlayacağınız da buna dahil. Bu yüzden kendinize çabucak başarısızlık tanısı koymazsınız ve daha uzun süre boyunca sabır ile kazanmayı bekleyebilirsiniz.

2- Yapacağınız İşi Her Detayı İle Araştırın

Çalışma

Bir iş yapacağınız zaman o işin her detayını araştırın. Size ne kadar zamanda ne kazandıracağını, pazar analizlerini vs. Bu sayede yapacağınız iş hakkında fikriniz artacak ve kendinize daha fazla güveneceksiniz. Belkide 3 günde bırakacağınız işi bu sayede aylarca sabır ile yapabilirsiniz.

3- İlgi Alanınıza Giren İşlere Girişin

Çalışma

İlgi alanınıza giren işler yaparsanız çalışırken eğleneceğiniz için sıkılmazsınız. Doğal olarak beyin bu işten bir çıkar elde etme fikrini bir kenara bırakır ve eğlenme fikrine kapılır. Bu sayede siz bu işi yaparken normalden de büyük zevk almaya başlarsınız. Çünkü zaten yapmayı sevdiğiniz bir şey size bir şeyler kazandırmaya başlar.

4- İşinize Eğlence Katın

Çalışma ortamı

Tüm gün kös kös oturmak yerine çalışırken eğlenmeye çalışın. Çalışma ortamınızda bulunan bir stres çarkı yada mızıka ile bunu başarabilirsiniz. Yada sizin için daha iyi gözükecek bir alan yapabilirsiniz. Mesela masanızı saksılar ile doldurabilirsiniz. Bu sayede işiniz sizi sıkmaya başladıkça farklı şeyler ile ilgilenip o sıkkınlığı atabilirsiniz.

Nasıl Daha Kararlı Hareket Edilir?” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: Kazanan Olmak – Mr.Tilki

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s