Nasıl İyi Bir Yönetici Olunur

Bu yazımda sizlere insanların neler almayı sevdiğini, onlara neler sunarsanız para kazanabileceğinizi ve nasıl daha iyi bir yönetici olabileceğini anlatacağım. Gerçekten milyoner zihniyetine sahip insanların sırlarını açığa çıkaracağım. 🙂

1- Gözlem Yapın

Dışarıyı izleyen insanlar

Günlük hayatınız da sürekli olarak insanları gözlemleyin. İnsanlar günlük hayatta ne konular da zorluk çekiyor? bunu düşünün. Şuan bile aklınıza bir kaç şey geldiğinden eminim. Sonra akıl yürütün, bu konulara ne tarz çözümler getirilebilir diye. Bulduğunuz bu fikirleri bir yere not edin.

İnsanların neleri aldığını inceleyin. Kapitalist bir sistemde yaşıyoruz bunun sonucunda insanlar ihtiyacı olmayan milyonlarca şey de alıyor. İnsanların ne tarz şeyleri sevdiklerini anlamak için bunu da inceleyin ve gözlemlerinizi istatiksel olarak not alın.

Zamanın şartlarını gözlemleyin. Buna şu anda verilebilecek en iyi örnek corona virus. Bu şartları kendi lehinize çevirmenin yollarını arayın. Mesela corona virus sonrası maske üretimi gibi. Normal koşullarda olağan üstü bir durum olmadığı sürece corona virus gibi uzun etkenli değişiklikler pek olmaz. Bu tarz şeyler kısa solukludur o yüzden bu fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız hızlı olmalısınız.

2- Sürekli Analizler Yapın

Analiz

Giriştiğiniz iş her ne olursa olsun sürekli analiz yapmak zorundasınız. Analiz yapmadan hiç bir işi yönetemezsiniz.

2.1-Rakip Analizi: Rakip analizi giriştiğiniz herhangi bir işteki rakiplerinizi analiz etmekte kullanılan yöntemdir. Asıl amaç rakibinizin eksik olduğu yönleri bulmak ve o yönlerde kendi firmanızı geliştirmektir. Bu sayede daha önceleri rakip firmadan alışveriş yapan insanları kendinize çekebilirsiniz.

2.2-Durum Analizi: Durum analizi sürekli olarak tekrarlanması gereken bir analizdir. Anlık durumunuzu kontrol etme amacıyla yapılır. Eksik yönleriniz bulunur ve bu yönler elden geldiğince düzeltilmeye çalışılır. Aynı zamanda anlık durumunuzdan haberdar olmak bulunacağınız yeni girişimler de size kolaylık sağlayacaktır.

2.3-Pazar Analizi: Tek tek sektörleri inceleyip hangi işlerin daha revaçta olduğunu anlamaya çalıştığımız analiz türünün adı pazar analizidir. Bu analizin yapılma sebebi ise yeni bir girişimde bulunulacağı zaman hangi pazarda ne kadar kazanç elde edebileceğinizi anlamaktır.

3- Düşünerek Hareket Edin

Düşünen adam

Bir hamle yapmadan önce her zaman iki, üç hamle sonrasını düşünün. aklınıza gelen hamleyi direk yaparsanız kaybetme ihtimaliniz kazanma ihtimalinizden yüksek olacaktır. Kendinize her şeye başlamadan önce bir yol haritası çizin. Çizdiğiniz bu yol haritasında karşınıza çıkabilecek her türlü engeller ve çözümleri, yapılacak şeyler, analizler ve hedefler olmalıdır. Bu sayede karşınıza çıkabilecek her türlü engele karşı bir ön hazırlığınız olacaktır ve engelleri kolayca aşabileceksiniz.

4-Müşterilerinizden Tavsiyeler Alın

Konuşma

Müşterilerinize tasarımımızı beğendiniz mi? Ürünlerimiz hoşunuza gitti mi? Hizmetimizi beğendiniz mi? Sizce ne tarz eksiklerimiz var? Tarzı sorular yöneltin ve verilen cevapları ciddiye alın. Eğer müşteriniz belli bir yönde eksikleriniz olduğunu söylüyorsa bu eksikleri nasıl aşabiliriz diye düşünün. Yani müşterilerinizden aldığınız tavsiyeler ile daha da kusursuzlaşın.

5-Notlar Tutun

Not defteri ve kalem

Sürekli olarak yaptığınız gözlemleri, oluşturduğunuz analizleri, aldığınız tavsiyeleri ve daha nice şeyi not tutun. Kısa notlar halinde bunları hazırlayın ve daha sonra kullanmak yada uygulamak için saklayın. Gerçi günümüzde artık pek not defterleri kullanılmıyor onların yerini telefonlar ve bilgisayarlar aldı. Ne kullandığınız hiç fark etmez yeter ki not alın ve bunları karıştırmayacak bir düzende saklayın.

6-Çalışanlarınıza Önem Verin (Onlarla Etkileşim Halinde Olun)

Toplantı

Çalışanlarınızla sürekli etkileşim halinde olun. Onlar ile birlikte yemek yiyin, muhabbet edin, fikirlerini alın. Bu sayede çalışanlarınız sizi bir patrondan çok arkadaşı gibi görecek ve size yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklar. Unutmayın size para kazandıran kişiler aslında çalışanlarınız. Onların size ihtiyacı olduğu kadar sizinde onlara ihtiyacınız var. Onları önemseyin. Dertleri olduğunda, aciliyetleri olduğunda üstlerine gitmeyin ve yardımcı olmaya çalışın.

7-Parayı İkinci Planda Düşünün

Para

Her zaman para ikinci önceliğiniz olsun. Asıl önceliğiniz müşteri memnuniyeti ve insanların sorunları olsun böyle bir düşünce yapısına sahip olduğunuz da zaten isteseniz de istemesenizde para size gelir. Çünkü insanlar sorunlarını çözen şeyleri alır. Unutayın ki en etkili reklam tavsiye edilmektir. Eğer tavsiye edilmek istiyorsanız o zaman müşteri memnuniyetine herşeyden daha fazla önem verin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s