Başarısızlık Nedir? Neden Başarısız Olunur?

Başarısızlık nedir? Herhangi bir şeyi yapamadığınız da yada yanlış yaptığınız da başarısız mı olmuş olursunuz? Tekrar bir düşünün isterseniz. Başarı kelimesi herkes için farklı bir anlam taşır. Bana göre başarı kelimesinin anlamını size bir örnek ile anlatmak istiyorum. Misalen bir sınavdan 50 aldınız diyelim. İşte şu anda 49 alan birinden daha başarılısınız ama 51 alan birinden de daha başarısızsınız. Başarıyı zirvede yakalamak diye bir şey yoktur. Asla hiçbir şeyde en iyi olamazsın, kimse olamaz. Ama toplumun çoğunluğundan daha iyi olabilirsin. İşte o zaman başarılı olursun.

Başarısız Düşünce Yapısı

Baş ağrısı

İnsan beyni ve bilinç altı olumlamalar ile çalışır. Bir şeyi kendinize çok fazla tekrar ederseniz beyniniz ona inanacak ve daha sonrasında onu gerçekleştirecektir. Başarısız insanların başarısız olmalarının nedeni daha vasıfsız, işe yaramaz veya aptal insanlar olmaları değil. Başarısız insanları başarısız yapan şey başarısız olduklarını düşünmeleri. Anlayacağınız eğer sürekli olarak kendinize ben başarısız oldum, yapamadım, beceremedim gibi şeyler söylerseniz bir sonra ki sefere iki katı başarısız olursunuz. Unutmayın asla en iyi olamayacağınız gibi asla en kötü de olamazsınız. Bazı kişilere göre başarısız olsan da başka kişilere göre aşırı başarılı olabilirsin. Bu yüzden bir şeyi yapamadığında yada yanlış yaptığında kendine ben başarısızım demeyi kes. Ben başarısızım demek yerine daha önce bu işe hiç girişmeyen birinden daha başarılıyım de. Eğer kendine bunu dersen bir süre sonra toplumun o %20 lik kısmına girebilirsin

Kötümserlik ve Ego

Depresyon

Başarısızlığın en büyük nedenleri kötümserlik ve egodur. Kötümserlik bir hastalık gibidir. Yavaş yavaş tüm vücudumuza yayılır ve sonunda sizi ele geçirir. Sürekli aklınızda kötümser düşünceler bulunması misal (ben bu işi yapamayacağım, yine başarısız olacağım vs.) sizin hayat enerjinizi çalar. Artık hiçbir şey yapmak istememeye başlarsınız. Belki çok iyi bile yapacak olsanız kafanızda ki kötümser düşünce yüzünden hiçbir şey yapmamış olacaksınız. Bir şeyler başarmak için girişim gerekir ve her girişimde riskler vardır. Risk almaktan korkmamalısın ve kötümserlik tam olarak buna sebep olur. Risklerden korkmanıza.

Ego ise kötümserliğin tam tersinde neden olur. Kendinize fazla güvenmenize. Bunun sonucunda bir girişimde bulunmadan önce yaşanabilecek aksaklıkları düşünmemenize, sadece bu girişimin sonunda elinize geçek şeyi düşünmenize ve hiçbir riski görmemenize sebep olur. Evet risklerden korkmamalısınız ama karşınıza çıkabilecek aksaklıkları önceden tahmin etmeli ve ona göre bir yol çizmelisiniz.

Kendine Fazla Yüklenmek

Salıncakta oturan kadın

Bunu her insan istisnasız yapıyordur. Acaba o orada neden öyle dedi? Ona böyle cevap versem daha mı iyi olur du? Neden bana bağırdı? Keşke şunu şöyle yapmasaydım. Keşke onunla böyle konuşmasaydım. Hepimiz bu tarz gereksiz düşünceler ile kafamızı dolduruyoruz. Ama gerçekten başarılı olacak birinin kafasında sadece hedefleri ve gelecek vardır. Geçmişi önemsemez, olan olmuştur. Sürekli ileriye bakar. Siz de bunu yapmalısınız. Hayatınizda ki gereksiz detayları silin gitsin. Kafanızı artık boş şeylerle doldurmayın. Bundan sonra kendinize yukardaki gibi saçma sorular sormayı bırakın ve şunları sormaya başlayın. Acaba ben nasıl daha başarılı olurum? Ne yapsam işime yarar? Günlük hayatta insanların zorluk çektiği şeyler neler? Emin olun başarıcaksınız…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s