6 Etkili Manipülasyon Tekniği

1- Tekrarlama

Eğer insanlara onlar hakkında bir şeyi sürekli tekrarlarsanız o zaman farkında olmadan söylediğiniz bu şeye inanmaya başlarlar. Misal olarak birine sürekli olarak sen çok kötü birisin hep kendini düşünüyorsun derseniz bir süre sonra o kişi içten içe şunu demeye başlar ‘yaa acaba haklı olabilir mi’. Belli bir süre sonra sürekli acaba ben kötü birimiyim diye düşünmesi kendisinin kötü olduğuna inanmasına neden olur ve bu kişi size çok kötülük yaptığını düşünüp iyillik borcu olduğu hissiyatına kapılır.

2- Saygı Görmek İstiyorsan Saygın Davranmalısın

Kimse yobaz görünüşlü, garip hareketler yapan birini ciddiye almaz. Eğer insanların sizi ciddiye almasını ve saygı duymasını istiyorsanız o zaman saygın biri gibi davranmalısınız. Hayatta bir şeyler başarmış ve iyi yerlere gelmiş olan insanların konuşmalarını izleyin ve her detaya dikkat edin. Başları dik bir şekilde ve kendilerinden hiç şühe etmeden konuştuklarını göreceksiniz. Eğer sizde kendinizi böyle göstermeyi başarırsanız o zaman çevrenizde ki insanların size karşı olan saygısı artacaktır ve sizi fikirlerine danışılması gereken bir akıl hocası olarak göreceklerdir.

3- Cümle Aralarının Önemi

çalışan kadın

Bu teknikte de mantık ilk tenikteki ile aynı. Karşımızda ki kişinin kendinden şüphe etmesini sağlayıp onu istediğimiz gibi yönlendireceğiz. Ama bu defasında cümle aralarına sıkıştıracağız. Örnek olarak ‘geçen gün cerene dediğin şeyi hatırlıyormusun?’ ‘Evet neden ki?’ ‘tüm gün onu düşünüp ağlamış kız’ buradaki altın kural bunu dedikten sonra direkt konuyu değiştirmektir. Bu sayede konu tam tamamlanmadığı için karşınızda ki kişi kendi kafasında bunu tamamlamaya çalışacak ve farkında olmadan suçluluk hissetmeye başlayacak. Ondan sonra o suçluluk hissinden kurtulmak için her şeyi yapacaktır.

4- Paranın Etrafında Dönmesine İzin Ver

para

Burada ki temel amaç karşı tarafın bize karşı kendini borçlu hissetmesi. Örnek olarak okuldasınız ve o sırada parasını evde unutmuş ve aç bir arkadaşınızı gördünüz. O gün ona yemek ısmarlarsanız eğer size kendini borçlu hissedecektir. Bir gün ondan birşey istediğinizde büyük ihtimal sizi geri çevirmeyecektir. Burada ki sihirli nokta yapılan iyiliğin üstünden geçen zaman. Zaman geçtikçe size karşı kendini daha az borçlu hissedecektir. Eğer aynı gün bir şey isterseniz kesinlikle geri çevrilmeyeceksiniz.

5- Kafa Karıştır

öğretmen

Bu benim en sevdiğim ve aynı zamanda en basit madde. Yapmanız gereken tek şey insanların kafasını allak bullak etmek. sürekli kafa karıştırıcı sorular sorun ve aradan belli bir süre geçince bu sorunun cevabını karşınızda ki kişiye verin. Bu işlemi bir kaç kez tekrarladıktan sonra karşınızdaki kişinin her kafasını karıştıran durumda size geldiğini göreceksiniz. İlk başlarda size sadece danışacaktır ama ilerleyen zamanlarda dediklerinizi kuşkusuz sorgusuz yapmaya başlayacaktır. bunu kullanaraktan karşınızda ki kişiyi yönetebilirsiniz.

6- Sürekli Olumlu Cümleler Kullan Olumsuz Cümlelerden Kaçın

tamam işareti

insanlar psikolojik olarak olumsuz kalıpta olan cümleleri sevmezler ve sürekli cümlelerinde olumlu kalıp kullanan insanlara çok çabuk güvenirler. Manipülasyonun temelleri güvene dayalıdır. Eğer karşınızda ki kişinin güvenini kazanmazsanız asla onu manipüle edemeziniz. İnsanı bir kale olarak düşünün. Siz o kaleyi ele geçirip yönetmeye çalışıyorsunuz. Ama kalenin kapıları içeriden açılmaz ise hiçbir güç o kapıları açamaz. İşte o kapılar güven oluyor. Eğer karşınızdakinin güvenini elde edemezseniz hiç bir güç onu manipüle edemez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s