Başarmak İçin ne Yapmalıyım? Başarının Formülü

Başarmak için ne yapmalıyım sorusu için verilebilecek milyonlarca hatta milyarlarca cevap var. Ama ben burada size en temellerini anlatacağım. Başarmanızda işe yarayacaklar kadar başaramamanızın nedenlerini de anlatacağım

1- Odaklan

Çalışan insan resmi

Başarmak istediğin şeye tüm motivasyonunu, enerjini ve zamanını odaklamalısın. Başarıya tamamen odaklanmalı ve hedefinden başka bir şeyi umursamamalısın. Sonuçta ahmetin, sudenin sana dün söylediği çok çirkinsin lafı seni başarıya götürmeyecek. Bu tarz zihin kalabalıklarını zihninden at ve yapman gerekene odaklan.

2- Düşünme ve Harekete Geç

Koşu

Bir şeyi erteledikçe ve sürekli yapıp yapmamayı düşündükçe yapma isteğin kaybolur. Fazla düşünme ve sadece eyleme geç. Bu hayatın her yanında böyledir. Mesela sevdiğiniz kişiye açılmazsanız bir süre sonra asla açılamaz konuma gelirsiniz. Hayalinizi asla yapamaz konuma gelmeden yapın. Hayallerinizi ertelemeyin.

3- Bir Yol Haritası Çiz

Zeka küpü

Hedeflerine seni ulaştıracak bir yol haritası çiz. Yapman gerekenleri ve yapmaman gerekenleri tek tek not al. Sonra yapman gerekenleri önemine göre sırala ve yap. Yapmaman gerekenlerden ise uzak dur. Bu senin hayallerine ulaşmanın haritası. Bu haritayı takip et ve hayallerine ulaş.

4- Zamanını Öldürme

Saat çizimi

Zaman bu hayatta senin eline verilmiş en değerli şey. Hayallerine ulaşmak istiyorsan onu doğru kullan. Başarı basamaklarını çıkarken aynı zamanda nasıl zamandan da tasaruf edeceğini düşün. Olabildiğince az zamanda olabildiğince çok iş yap. Para, dostlar, aşk, mutluluk bunların hepsi bi gelir bi gider, ama zaman asla geri gelmez. Zamanı geriye alamazsınız ve ömrünüzü de uzatamazsınız. Elinizde ki zamanın kıymetini bilin

5- Kimseyi Umursama

Depresyondaki adam

İnsanlar sürekli sana yapamayacağını, asla başarılı olamayacağını söyleyecek. Onları umursama ve yolunda devam et. Çünkü onlar kendi hayallerini dahi gerçekleştiremeyecek kadar korkaklar. Sana bunları söyleyen insanları çevrenden uzaklaştır ve asla hedeflerinden, yapmak istediklerinden vazgeçme.

6- Dost > Para

Müzisyen arkadaşlar

Burada ki kasıt vasıfsız, hiçbir işe yaramayan dostlar değil. Sizi zirveye çıkaracak dostlar. İnsanlar psikolojik olarak zamanla en yakınında ki insanlara benzemeye başlarlar. Yani vasıfsız insanlar ile arkadaşlık edersen eninde sonunda sende vasıfsız olursun. Ama eğer vasıflı arkadaşlar edinirsen o zaman o insanlar seni de geliştirir. Unutma on tane on kuruşta bir lira eder iki tane elli kuruşta.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s